Posadzki żywiczne na lotniskach – jakie efekty specjalne można uzyskać?

Agnieszka Bąk / 11 grudnia 2018

Okres okołoświąteczny i sylwestrowy to dla wielu osób czas bliższych i dalszych podróży. Wizyta na lotnisku może być dobrą okazją, aby zatrzymać się na chwilę i spojrzeć pod nogi. W obiektach służących do transportu powietrznego na całym świecie można znaleźć posadzki żywiczne z ciekawymi efektami wizualnymi.

Poza doskonałymi parametrami w zakresie wytrzymałości na intensywny ruch pieszy pasażerów przemieszczających się po halach odlotów i przylotów z ciężkimi walizkami na kółkach, posadzki żywiczne oferują też możliwości komunikacji z pasażerami. Poniżej prezentujemy przykłady z Polski i najdalszych zakątków świata.

Wizytówka lotniska

Technologie wykonywania bezspoinowych posadzek żywicznych z wykorzystaniem barwionych piasków kwarcowych, naturalnych kruszyw marmurowych w różnych kolorach, żywic pigmentowanych i bezbarwnych pozwalają tworzyć nawet najbardziej skomplikowane wzory. Dzięki temu posadzka może służyć za wizytówkę obiektu. Na jej powierzchni wykonuje się np. logo portu lotniczego lub linii lotniczych. Takie rozwiązanie mogą zobaczyć podróżujący przez Port Lotniczy Johna F. Kennedy’ego w Nowym Jorku, gdzie są posadzki typu terazzo. Z kolei w podwarszawskim Porcie Lotniczym w Modlinie w hali odlotów na posadzce wykonano napis – nazwę lotniska wykorzystując do tego barwione żywice na tle jednorodnej posadzki z barwionego piasku kwarcowego i bezbarwnej żywicy.

Kierowanie ruchem

Wzory wykonywane na bezspoinowych posadzkach żywicznych są także wykorzystywane jako dodatkowy nośnik informacji. Warto patrzeć pod nogi, ponieważ znaki na posadzce służą do kierowania ruchem pasażerów. Wskazują, w którym miejscu otworzą się drzwi pojazdu, który zawiezie nas na płytę lotniska albo którędy dojdziemy do wskazanej bramki. Takie rozwiązanie zastosowano m.in. w Międzynarodowym Porcie Lotniczym w Birmingham, gdzie różnokolorowe pola na eleganckiej posadzce typu szlifowane i polerowane terazzo żywiczne wskazują, w którym miejscu należy oczekiwać na transport. Z kolei na lotnisku Norman Manley na Jamajce podróżnym drogę wskazują umieszczone na posadzce kolorowe, kontrastowe wzory i numery bramek.

Promocja regionu

Posadzka na lotnisku może także służyć jako atrakcyjny element dekoracji wnętrz, który ma za zadanie wprawić podróżujących w dobry nastrój. Taki zabieg zastosowali projektanci amerykańskiego lotniska Fort Lauderdale w Miami . Kolorowe, bajkowe wzory na posadzce typu terazzo żywiczne przedstawiają to wszystko, z czego słynie region – piasek, fale, słońce i na długo pozostają w pamięci osób, które odwiedzają ten obiekt.

Posadzki żywiczne to element wykończenia wnętrz, który daje bardzo dużą swobodę projektowania. Elastyczność tego rozwiązania pozwala na daleko idącą indywidualizację wnętrz. Świadomi tych możliwości projektanci mogą wykorzystać je do komunikacji z użytkownikami lotnisk na wiele różnych sposobów.