Jak dobrać posadzki do browaru?

Agnieszka Bąk / 16 marca 2020

Dzień Św. Patryka, patrona Irlandii, to dla wielbicieli złotego trunku także święto piwa, którego wybór jest obecnie bardzo szeroki. Oferta rynkowa obejmuje zarówno globalne marki, jak i produkty regionalne, warzone zgodnie z tradycyjnymi recepturami. Warto wiedzieć, że niezależnie od skali działalności, na jakość finalnego napoju wpływają także materiały wykończeniowe zastosowane w browarze, m.in. posadzki.

Eksperci firmy Flowcrete, wiodącego producenta posadzek żywicznych, podpowiadają, na co zwrócić uwagę przy wyborze posadzek do poszczególnych stref i pomieszczeń w zakładzie produkującym piwo.

Wybór posadzki to jeden z kluczowych aspektów projektowania browaru. Zastosowanie nieodpowiedniego materiału, np. pozostawienie niezabezpieczonego betonu, może prowadzić do powierzchniowych uszkodzeń, w których mogą gromadzić się zanieczyszczenia oraz rozwijać pleśń i bakterie. W efekcie konieczne staje się ponoszenie wydatków na miejscowe naprawy lub wymianę posadzki i związane z tym przestoje w produkcji.

Piwo najczęściej ma odczyn kwaśny, a do jego produkcji wykorzystuje się słody, chmiel, drożdże piwowarskie, a także inne dodatki, takie jak miody czy soki owocowe. Oznacza to, że posadzka, na której mogą pojawić się rozlania i wycieki, powinna mieć odpowiednią odporność chemiczną. Ponadto w browarach panuje intensywny ruch pieszy oraz ruch wózków widłowych, posadzka jest regularnie czyszczona ciepłą wodą lub parą wodną, na znacznej powierzchni prowadzona jest tzw. produkcja mokra, występują wahania poziomu wilgotności, a do tego punktowo realizowany jest załadunek ciężkich przedmiotów, takich jak beczki z piwem.

Ze względu na intensywne warunki użytkowania, zwłaszcza w strefach produkcji i fermentacji, posadzki powinny być łatwe w czyszczeniu, solidne i wytrzymałe. Wymóg ten sprawia, że w coraz większej liczbie browarów stosuje się specjalistyczne posadzki żywiczne, które są antybakteryjne i spełniają najwyższe standardy higieny, np. posiadają certyfikaty międzynarodowych organizacji, takich jak HACCP International, a przy tym są odporne nie tylko chemicznie, ale także mechanicznie.

Posadzki na bazie żywic syntetycznych są szczególnie skuteczne, ponieważ mogą być wykonywane w grubościach rzędu nawet 6 lub 9 mm, co daje im dużą wytrzymałość, a przy tym są bezspoinowe, nienasiąkliwe, dostępne w różnych kolorach oraz zachowują trwałość przez lata.

Wszechstronność posadzek żywicznych oznacza również, że można zastosować różne rozwiązania dopasowane do konkretnych pomieszczeń w browarze. Na przykład posadzki na bazie żywicy poliuretanowej oraz kruszywa i cementu, z antybakteryjnym dodatkiem Polygiene® (np. Flowfresh) to idealne rozwiązanie nawet do największych i najbardziej wymagających obszarów produkcyjnych.

Strefy filtrowania i butelkowania to równie trudne środowisko pracy, gdzie wycieki mogą prowadzić do powstawania plam i kałuż na powierzchni posadzki. W warunkach produkcji mokrej kluczowe jest zachowanie wysokiego poziomu bezpieczeństwa pracowników. Posadzki poliuretanowo-cementowe z antypoślizgowymi wykończeniem, uzyskiwanym m.in. poprzez zastosowanie odpowiednich kruszyw lub piasku kwarcowego, mogą pomóc w utrzymaniu tych stref w czystości oraz zmniejszeniu ryzyka poślizgnięcia się i upadku na wilgotnej powierzchni.

Z kolei posadzki w chłodni, gdzie odbywa się leżakowanie beczek z piwem, powinny być odporne na niskie temperatury i mieć właściwości antypoślizgowe. Ważne, aby zastosowana w tej strefie browaru posadzka była wytrzymała na ściskanie i wystarczająco odporna na obciążenia związane z punktowym załadunkiem ciężkich, drewnianych beczek z metalowych stojaków.

Pomieszczenie degustacyjne, takie jak np. przyzakładowy, firmowy pub, odwiedzany przez klientów i kontrahentów, powinno tworzyć przyjazną, starannie zaprojektowaną przestrzeń, której ważnym elementem jest posadzka. Dostępne są dekoracyjne rozwiązania, np. na bazie żywicy epoksydowej i barwionych ziaren piasku (np. Peran STB) lub żywic epoksydowych i poliuretanowych oraz kolorowych płatków (np. Peran PGF Floor Flakes), które zapewniają atrakcyjny efekt wizualny, a jednocześnie są łatwe w czyszczeniu, trwałe i funkcjonalne.

Warto wiedzieć, że o jakości piwa decyduje nie tylko aromat samego napoju. Również niska emisyjność posadzki, w tym niski poziom lotnych związków organicznych (LZO) może korzystnie wpływać na mikroklimat pomieszczeń, w których piwo jest przygotowywane, przechowywane i rozlewane.

Przy projektowaniu lub renowacji browaru należy pamiętać o tym, że materiały budowlane i wykończeniowe mają bezpośredni wpływ na warunki, w jakich powstaje każda butelka piwa, dlatego tak ważny jest właściwy wybór m.in. odpowiednich rozwiązań posadzkowych.