Posadzki żywiczne w centrach nauki dla dzieci

Agnieszka Bąk / 02 lutego 2020
W czasie ferii zimowych obiekty edukacyjne przeznaczone dla najmłodszych są chętnie odwiedzane przez rodziny z dziećmi. Wiele z nich przygotowuje specjalne programy w ramach „zimy w mieście”. Posadzki żywiczne to popularny element wyposażenia wnętrz w tego typu placówkach, ze względu na to, że dają możliwość realizacji najbardziej kreatywnych pomysłów. Na przykładzie Hevelianum, nowoczesnego centrum nauki mieszczącego się na Górze Gradowej w centrum Gdańska, podpowiadamy, jak w pełni wykorzystać potencjał tej technologii.

Hevelianum, które powstało w 2008 roku, to pierwsze tego typu przedsięwzięcie w Europie, gdzie zabytkowa zabudowa z XIX wieku stanowi bazę dla centrum odkrywania wiedzy. W obiekcie, który stawia na naukę poprzez zabawę i samodzielne eksperymentowanie, wykonano m.in. różnego rodzaju posadzki żywiczne, z materiałów i w technologii dostarczonej przez Flowcrete Polska, które zajmują łączną powierzchnię 600 m kw.

1. Nie ma miejsca na nudę! Żywe, wesołe kolory i zróżnicowane faktury

Projektując wnętrza dla najmłodszych warto urozmaicić je poprzez zastosowanie radosnych odcieni. Posadzki żywiczne można wykonać w dowolnych kolorach z palety RAL czy NCS. W zależności od technologii, kolor może wynikać z barwienia żywicy (np. Deckshield) lub z innych składników połączonych z bezbarwną żywicą, np. mieszanek barwionych piasków kwarcowych (Peran STB) lub płatków (Peran PGF Floor Flakes). Wszystkie te rozwiązania zostały wykorzystane w Hevelianum. W stałej ekspozycji „Dookoła świata” kolory posadzek zmieniają się w zależności od prezentowanego regionu, a do tego posadzki żywiczne łączą się z innymi materiałami, np. miękkimi wykładzinami.

2. Proste i czytelne symbole oraz wzory na posadzce ułatwiają orientację w przestrzeni

Przy zastosowaniu barwionych żywic w kontrastowych odcieniach na posadzkach żywicznych można namalować trwałe i odporne na ścieranie symbole, np. ślady stóp czy ślady zwierząt, które wskazują kierunek zwiedzania lub miejsca, w których warto się zatrzymać. Większe pola w różnych kolorach wykonano w Hevelianum przy zastosowaniu posadzki Peran STB, na bazie bezbarwnej żywicy epoksydowej i barwionych piasków, zmieniając kolorystykę kruszywa kwarcowego

3. Posadzki do zadań specjalnych – odporne na intensywne użytkowanie

Hevelianum odwiedza nawet 2,5 tysiąca osób dziennie. Biorąc pod uwagę intensywny ruch pieszy, przy doborze posadzki należy zwrócić uwagę na jej odporność na ścieranie. Z kolei w miejscach, gdzie najmłodsi mogą prowadzić samodzielne eksperymenty, posadzka musi wytrzymać dodatkowe obciążenia, takie jak np. uderzenia spadających przedmiotów czy rozlewanie różnych substancji. W takich warunkach dobrym rozwiązaniem są trwałe i nienasiąkliwe, a przy tym łatwe do utrzymania w czystości, bezspoinowe posadzki żywiczne, które wytrzymują nawet obciążenia typowe dla przemysłu.

4. Dostosowywanie stopnia antypoślizgu do potrzeb

W przypadku placówek dla najmłodszych, z jednej strony należy zadbać o to, żeby zminimalizować ryzyko poślizgnięcia i upadku przy bieganiu, a z drugiej – tak dobrać materiały, aby jak już dziecko się przewróci, nie zrobiło sobie krzywdy na zbyt szorstkiej powierzchni. Posadzki żywiczne, w zależności od materiałów i technologii, mają różną przeciwpoślizgowość. Wybrane systemy, np. Peran STB dają możliwość dostosowywania stopnia antypoślizgu do potrzeb użytkowników. W przypadku obiektów dla dzieci warto skorzystać z tej opcji.